تبلیغات
سایت گیتار - زیبایی شناسی هوی متال 2

زیبایی شناسی هوی متال 2

نوشته شده توسط:فرشاد
سه شنبه 5 شهریور 1387-01:08 ق.ظ

از نظر تاریخی دوران موسیقی هوی متال مطابق است با یکی از مهمترین اعصار گسترش و تکامل تمدن بشری و آن عصر مواجهی تمدن با پرسش های جدید و مهم است. ظاهرا" در این برهه موسیقی متال ، آوازی است که نشان از جست و جوی جوان قرن بیستم  به دنبال راهی نو و خارج از قلمروهای شناخته شده و خارج از سنت ها و باید ها دارد.

با نگاهی به تاریخ غرب به وضوح می توان چگونگی تاثیر مسیحییت را بر اروپا دریافت و اینکه چگونه همراه با آن نیاز مادی به عدل و تکامل الهی شکل می گیرد و زمینه ساز مرکزیت اروپا و انقلاب صنعتی می گردد و در پس آن هگل گرایی تصنعی آن زمان آغاز می شود.

تمدن در این دوره پس از یک بار تحمل دوران فن سالاری بار دیگر ارزش خویش را فرا می گیرد. این دومین پله به سوی تمدن مدرن است اما پله اول چه بوده است؟ دورانی که در آن اجتماع متمدّن یاد گرفته بود که باید تحت فشار تلاشی بی وقفه و مشترک را آغاز کند و در آن تنها هدفی واحد را دنبال کند.

در جنبش هوی متال و مبارزات جوان قرن بیستمُ   آنچه بیشتر به چشم می خورد تنشی است ناشی از تضاد با سنت . این مبارزه ایست که در آن عشق و عدم اطمینان از گذشته شناخته شده در تعارض با آینده ناشناخته شده به وضوح دیده می شود. همه می کوشند تا دلیلی برای زندگی خویش بیابند.

تمامی فرهنگهای  گذشته مرده اند و جای خود را به هستی گرایان دوران مدرنیسم بخشیده اند و فرهنگ جنبش متال وانموده ای است از گذر شخص و جامعه از یک دوران بلوغ(که با زیبایی شناسی سرکار دارد)  به فردی بالغ که در پی ایجاد فرهنگی غنی تر گام  بر می دارد این چونان آینده ای است که هنوز درک نشده اما نیروی بالقوه برای ایجاد تحول عمیق از انسان به ابر انسان در خود نهان دارد.

هوی متال به عنوان تنها سبکی هنری است که از تفریحات طبقه بورژوازی می گریزد. اخلاقیات و سنت غلط را نفی می کند از ضعف و ناتوانی  پرهیز می کند و گاه برای اثبات توان خویش در استبداد و اجتماع گریزی همان گونه که گروههایی

چون کنیبال کوریس و دیگران نشان دادند، وارد مرزهای خود آزاری ،دیگر آزاری و اشعار زن گریز و روان پریش می شود.

هوی متال در دوران مدرنیسم بر ضد کاربرد گرایی مبارزه می کند و در نهایت در تمامی ادوار می کوشد تا انزجار خود را هر چه که تبدیل به قانون می شود و سعی در حکومت کردن به ذهن  بشر دارد ،فریاد کند.

 

در گذر زمان  از تاریخچه هوی متال همان طوری که حواهیم دید کج روی های زیادی به چشم می خورد جنبشهایی که اگر با دیدی دقیق و منصفانه به آنها نگاه کنیم جز شعار و جز کج روی چیزی نیستند.

هوی متال نیز مانند  تمامی جنبش های بشری در نقاطی بازیچه دست سرمایه داری و سیاست های استعماری می گردد و گاه مخاطبان  نا آگاه ،خود باعث کج روی فکری گروه های نوازنده ی این موسیقی می شوند.مخاطبان کوته فکری که با بت سازی ،تقلید و سوء تفهام مسیر موسیقی متال را گاه تغییر می دهند  و گاه نیز باعث می شوند که هوی متال تبدیل به نوعی  جریان منفور گردد

اینان توجه نمی کنند که جنبش هوی متال بر ضد تقلید و تکرار برخسته است و به همین علت اولین چیزی است که در برخورد با یک جوان دوستدار موسیقی   متال به چشم می خورد نشانه هایی از تقلید  کورکورانه است.

همین نا آگاهی است که باعث می شود هوی متال و هر جنبش هنری و موسیقایی به جای آنکه به عنوان نوعی تبادل فرهنگی نگریسته و شناخته شود به صورت نوعی تهاجم فرهنگی بروز  می کند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

:درباره وبلاگ


:آرشیو


:پیوندها


:پیوندهای روزانه


:نویسندگانThe theme being used is MihanBlog created by ThemeBox